Info z terénu a jak se dělá mapa

15.07.2013 23:45

Máte se opravdu na co těšit....jeden náš pořadatel co o víkendu revidoval trasu dokonce požadoval zvýšení startovného za takový luxus :):) Letošní terén je opravdu krásný a pokud klapne  počasí, odvezete si od nás parádní zážitek. Ale k věci.

O víkendu skončilo mapování prostoru závodu, při kterém se celkem najezdilo okolo 2000km v terénu :). Revize mapy je tedy hotova, nyní má hlavní slovo kartograf SHOCartu a poslední ověření míst pro kontroly. V lese je krásně sucho, na některých cestách se ovšem deště podepsaly vyplavenými koryty nebo vzrostlou vegetací.Některé cesty jsou tedy logicky obtížněji sjízdné. Většinou jsou, ale cesty velmi rychlé.

A jak se vlastně připravuje mapa pro TransKras. Musím říct, že u nás hlavně poctivě a z gruntu. Poklad od Shocartu byl letos snad nejhorší, ale prošel velkými změnami až do konečné uspokojivé podoby.

Jak tedy vše probíhá? Jelikož se řadíme mezi domorodce, máme spoustu cest najetých z výletů a tréninků. Přesto se začíná tím, že se projíždí terén a hledají se další zajímává místa, traily, stezky, sjezdy atd..Vždycky jsem překvapen jaké parádičky lze ještě objevit. Potom přijde na řadu mapování prostoru s největším důrazem na postupy mezi kontrolami a to všemi možnými a po zkušenostech z minulých ročníků i nemožnými směry:)). Toto je časově i fyzicky nejnáročnější část. Poté následuje práce u stolu, kdy se zápisky s terénu porovnávají se základem mapy, s mapami na orientační běh, s konkurenčními vydavateli apod...nakonec se vše zakreslí do základu mapového díla Shocart a odešle do vydavatelství. Mezitím neustále probíhají revize rozpracované mapy v terénu. Výsledkem je snad kvalitní, ale hlavně dostatečná mapa pro závod typu TransKras. Velice důležitá je právě generalizace mapy. Tohle je vždy největší boj, co ještě má být zakresleno a co už ne. Je to často velmi subjektivní rozhodnutí mapaře. Na mapě v měřítku 1:50 000 resp. 1:40 000 zkrátka není možné mít všechny možné cesty, průseky, zkratky co jsou v lese.

Obecně lze říci, že podle naší mapy nelze zabloudit a pokud se budete držet cest na ideálních postupech, hlídat si světové strany a alespoň trošku číst vrstevnice, máte vyhráno.

Takže už se opravdu začněte těšit máte totiž na co.:)

jen pro představu připojuji část mapy před odesláním do Shocartu.